Refraktif Lens Cerrahisi

Refraktif Lens Cerrahisi

Refraktif cerrahi, gözdeki saydam tabakaya yönelik rahatsızlıklara konulan hastalıkların tedavi yöntemi ile astigmat, miyop ve hipermetrop  gibi sorunların da çözümü için bu cerrahi tarafından teşhis edilmesi ve göz hastalıklarının tedavi edilmesidir. Bu tür hastalıkların tedavisi için uygulanabilecek en iyi işlem lazer yöntemidir. Çünkü kişilerde ki göz rahatsızlıklarının çok fazla ilerlemiş olması ve ileri boyuta doğru gitmesi durumunda lazer tedavisi hastalara alternatif çözümler sunmaktadır. Kişilerdeki kırma kusurları olarak bahsettiğimiz ise astigmat, miyop ve hipermetrop gibi göz rahatsızlıklarının sebebinin görme duyusundaki kırma kusurlarının oluşturmasıdır. Gözdeki saydam tabakaya giren ışınların düzgün ve doğru bir şekilde retinaya yani ağtabakasına gönderilmemesi ve cisimlerin idrak etmesi oldukça zor bir hal alır. Refraktif cerrahi ile lazer ameliyatına olumsuz yanıt veren veya uygun olmayan hastaların gözlerine kişiye özel göz içi lens değişimi ameliyatları yapılabilir. Bu ameliyatlar ile hasta gözlük kullanmaktan kurtulabilir.

 

Refraktif lens cerrahisi Türkiye’de hatta dünya çapında da çok fazla tercih edilen lazer ameliyat çeşididir. Göz numaraları lazer yöntemi ile değişemeyecek hastalarda ise  refraktif lens değişimi olarak bilinen bu yöntem ile göz rahatsızlığı giderilmektedir. Bu durum genellikle 40 yaş ve üstündeki hastalarda daha sık rastlanmaktadır.  Ayrıca hastalara uygulanacak göz içi lensler uzak ayarlı veya yakın – uzak ikisi birarada olarak seçilebilir.

 

Gözlük veya lens kullananlar, göz dereceleri son 1 yıl içinde 0,50 diyoptriden fazla değişmemiş olanlar,  -6 diyoptriye kadar astigmatı -10 diyoptriye kadar miyopisi ve +4 diyoptriye kadar hipermetropisi olanlar, göz kornea dokusu kalınlığı yeterli olanlar, romatizma ve diyabet hastası olmayan kişiler refraktif cerrahi tarafından yapılan tahlil ve tetkiklerin uygun bulunması durumunda lazer ameliyatı olabilirler. Bu ameliyatlar gözlük kullanmaktan kurtulmak isteyen pek çok kişi için kolay imkanlar sağlamaktadır. Hasta belli bir süre boyunca gözlük kullanmış ve artık lens kullanmak istiyorsa eğer, refraktif lens cerrahisine başvurmalı ve ön muayene olmalıdır. Refraktif lens değişimi miyop, asigmat ve hipermetrop diye bilinen yüksek kırma kusurlarının görsel görüntüsünün diğer refraktif cerrahi yöntemlerine ve tekniklerine uygun bir cerrahi tedavi seçeneği olmasının yanı sıra kataraktı bulunmayan lensin çıkarılıp yerine göz içi lensinin yerleştirilmesi işlemidir. Son dönemlerde katarakt cerrahisi yapmış olduğu yöntemlerinde ve biyometride gösterdiği gelişmeler ile son derece iyi refraktif sonuçlar elde etme başarısını yakalamıştır. Ancak gözün farklı uzaklıklarda yer alan cisimleri net olarak görmesi için yaptığı uyum kaybı, retina ayrılması , göz küresinin göz çukurluğu içinde çekik halde olması, arka kapsül opaklaşması gibi herhangi bir ilacın veya bir hastalığın doğuracağı yan etkiler de muvcuttur. Refraktif lens cerrahisi sonrasında bu hataların mutlaka retina ayrılması bakımından düzenli ve devamlı olarak takibi yapılması gerekmektedir.